Jak často chodit na „prevence“ a co je jejich náplní ?
Preventivní prohlídka / resp. vstupní prohlídka / se provádí při registraci k novému praktickému lékaři a poté nejdříve za 2 roky.
Její obsah je určen vyhláškou Ministerstva zdravotnictví
Zjednodušeně řečeno je náplní prohlídky doplnění anamnézy (lékař se vyptá na věci související s Vaším zdravotním stavem) + vyšetření celého těla. Při vstupní prohlídce, ve 30 letech a od 40 let 1x za 2 roky se odebírá glykémie. Odběr cholesterolu se provádí 1x za 10 let. Moč se vyšetřuje při každé preventivní prohlídce.
Od 40 let 1x za 4 roky se natočí EKG (srdeční záznam – provádíme také přímo v ordinaci).
Od 50 let se 1x za rok, od 55 let 1x za 2 roky provádí test na přítomnost krve ve stolici (k včasnému záchytu nádoru tlustého střeva nebo polypů, ze kterých by později nádor mohl vzniknout), případně se místo testu od 50 roku věku 1x za 10 let provede kolonoskopie – můžete si sami zvolit, případné výhody a nevýhody je možné při preventivní prohlídce probrat.
Vyšetření funkce ledvin (u pacientů trpících diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi) od 50 let 1x za 4 roky.
Ženy by od 45 let měly 1x za 2 roky absolvovat mamografické vyšetření.
U mužů je ještě od 50 let možnost odběru hormonu PSA k detekci případného nádoru prostaty.
Oční vyšetření | od 45 let | 1x za 4 roky (do 61 let). |
Chci prohlídku častěji nebo mám zájem o další nadstandardní vyšetření…
Pokud máte jakékoli zdravotní obtíže, bude provedené vyšetření zaměřené na zdroj obtíží a možnost jejich řešení, v tomto případě ho stejně jako při prevenci hradí pojišťovna. Celkovou preventivní prohlídku ale pojišťovna v ČR hradí pouze 1x za 2 roky.
Prohlídky zaměstnanců
Podrobné informace o náplni a frekvenci prohlídek najdete ve Vyhlášce o pracovnělékařských službách
Při prohlídkách se posuzuje zdravotní způsobilost zaměstnance k vykonávané práci. Probíhá vždy před nástupem do nové práce, doba do následné periodické prohlídky je určená kategorizací práce, kterou provádí zaměstnavatel ve spolupráci s hygienikem.
K prohlídce je nutné donést písemnou žádost zaměstnavatele, ve které je kromě popisu pracovního zařazení uvedena i kategorie práce, a která je podepsaná pověřenou osobou zaměstnavatele.
U registrujícího praktického lékaře je ze zákona možné posuzovat pouze práce zařazené v kategorii 1 a bez rizika ohrožení zdraví. Kategorie 2 a vyšší a práce s rizikem ohrožení zdraví (řízení motorových vozidel a vozíků, práce ve školství, zdravotnictví a zařízeních sociálních služeb, práce ve výškách nad 10m, noční práce a další) musí posuzovat pouze lékař, se kterým zaměstnavatel uzavřel smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb (tzv. „závodní lékař“).
Pokud jdete na prohlídku k „závodnímu lékaři,“ je nutné s sebou k prohlídce přinést i výpis z dokumentace vašeho registrujícího praktického lékaře.
Následné vydání posudku je možné až ve chvíli, kdy jsou k dispozici veškeré podklady pro posouzení, což může být kromě výše uvedených věcí ještě např. vyjádření lékaře specialisty. Pokud se tedy léčíte s nějakým potenciálně závažným onemocněním (např. epilepsie), je rozhodně vhodné s sebou k prohlídce přinést i zprávu z poslední kontroly specialisty